Szeptember utolsó péntekje a tudományé, a tudományos kutatóké és mindazoké, akiket a tudomány érdekel. A Kutatók Éjszakájára idén szeptember 28-án kerül sor, és az év újdonsága, hogy sok helyen 29-én, szombaton is folytatódnak a rendezvények. (Az első napi programokat lásd ezen a linken!)

Helyszín: Műszaki Tanulmánytár, Budapest (1117 Budapest, Kaposvár utca 11-14.)
IDEJE: 2018. Szeptember 28. 16:00

A tudomány fesztiválját egész Európában ünneplik. Az Európai Unió Bizottságának Marie Skłodowska Curie Akciói keretében azért hirdetik meg és támogatják anyagilag is évről évre ezt az eseményt, mert úgy gondolják, hogy a tudományos kutatás, az új tudás előállítása Európa jövőbeli versenyképességének a záloga, és a fiatalok bevonása a kutatómunkába ennek előfeltétele. Az első ilyen eseményen még csak néhány intézmény nyitotta meg kapuit, és szervezett érdekes programokat, tavaly viszont már közel 50 magyarországi település 200-nál több helyszínén 2000 program várta a sok tízezer érdeklődőt. Európa-szerte több mint egymillióan közel félezer városban vettek részt az a tudomány ünnepén.

Bár a kezdeményezés elsősorban a kutatói pálya népszerűsítését szolgálja, ezért leginkább a tizen- és huszonévesekre számít, a programok vonzók és elég érdekesek ahhoz, hogy a gyerekektől a 99 évesekig mindenki megtalálja a számára izgalmas eseményeket. A rendezvény során a látogatók beléphetnek máskülönben zárt laboratóriumokba, megismerkedhetnek a tudományos kutatás számos új eredményével, sok helyen játékos formában sajátíthatnak el tudományos ismereteket. #kutatokejszakaja2018


Szeptember 29-én a Műszaki Tanulmánytárban várjuk látogatóinkat.

 

Második napi programjaink:

 

• 16:00 Kiss László: Tárgyak és emberek – kutatás a Műszaki Tanulmánytárban

A Műszaki Tanulmánytárt mindig is olyan helynek szánták, ahol a múzeumi jelleg kevéssé van előtérben, és inkább azokat célozza meg, akik műszaki témákban kutatásokat szeretnének végezni. Ezt nem csak a mintegy 20.000 leltározott műtárgya segítheti, de itt található a tervezés alatt álló Közlekedési Múzeum könyvtára és kutatószolgálata is. Ezzel minden egy helyen megvan, amely a kutatókat segítheti. Az előadás az intézmény történetének rövid ismertetése mellett igyekszik bemutatni, hogy milyen jellegű kutatások képzelhetők el a Tanulmánytárban. Kiragadott példákon keresztül lehet bepillantást nyerni a múzeumi kutatás folyamatába, amikor a tárgyhoz kapcsolódó személy az érdekesebb, vagy amikor az alkotó személynél a tárgy az érdekesebb, illetve hogyan biztosíthatja az intézmény az egyetemi hallgatók számára a tudásuk elmélyítését.

• 16: 45-től Dr. Piros Attila (egyetemi docens, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gép- és Terméktervezés Tanszék): A MOBIL INFORMATIKA HAJNALA azaz számológépes program a Kutatók Éjszakáján

A program célja a mai mobil informatikai eszközök (laptopok, okostelefonok) őseinek a bemutatása interaktív programok keretében. A kiállított eszközök funkciói különböző bemutatók, megoldandó feladatok keretében kerülnek bemutatása.


17:30-18:00 Kenczler Mihály: Mi volt előbb, a találmány, vagy a sci-fi?
Valószínűleg mindenki észrevette már, hogy a kütyük és a sci-fi között szoros a kapcsolat. Jó lenne megtudni, hogy a kutatók szivárogtatnak a scifi-szerzőknek, vagy a tudósokat inspirálja annak kiderítése, hogy megvalósítható-e, amit a szerzők kitaláltak… Mindkét folyamatra mutatunk példákat, és megmondjuk azt is, hogy milyen, a filmekben, könyvekben megálmodott találmány nem lesz soha megvalósítható.


• 18:00 – 18:20 Csibi Kinga: A Vaszkó- féle öntöttvas kályhagyűjtemény

A Vaszkó-féle öntöttvas kályhagyűjtemény és művészi öntöttvas gyűjtemény 2016-ban került a múzeum tulajdonába vásárlás útján. A tárgyak feltárásának, múzeumba kerülésének és kiállításban való elhelyezésének a folyamatát mutatja be az előadás.


A programokról további információ, és regisztrációs lehetőség:
http://kutatokejszakaja.hu